Οι πρώτες συναντήσεις Εκτύπωση E-mail
Ευρετήριο Άρθρου
Οι πρώτες συναντήσεις
Όλες οι Σελίδες

Οι μαθητές κατά το πρώτο τρίμηνο του σχολικού έτους παρακολούθησαν στο πλαίσιο του προγράμματος "Ζούμε τα μνημεία" μία σειρά εισαγωγικών παρουσιάσεων και δημιούργησαν δικές τους εργασίες.

Οι παρουσιάσεις, τις οποίες έκανε η εξωτερική συνεργάτιδα του προγράμματος και manager πολιτιστικής κληρονομιάς, εθελόντρια κα Χριστίνα Αθανασίου, σκοπό είχαν μέσω φωτογραφιών και κειμένων να εξοικειώσουν τους μαθητές και να τους βοηθήσουν να διασαφηνίσουν όρους, όπως ανασκαφή, αρχαιολογικός χώρος, μνημείο, ιστορία, μύθος, καθώς και τις ιστορικές περιόδους της Ελλάδας και τα χαρακτηριστικά τους.

Οι πρώτες εργασίες των παιδιών συνδυάζουν τη βιβλιογραφική έρευνα, τη χρήση διαδικτύου και την καλλιτεχνική δημιουργία.
Οι εργασίες μας:
1.  Ένα ζωγραφικό λεύκωμα των μνημείων παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO. Μετά την παρακολούθηση της αντίστοιχης παρουσίασης, οι μαθητές διάλεξαν και ζωγράφισαν από μνήμης ένα από τα μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO, ενώ κάποιοι από αυτούς μετά από αναζήτηση σε βιβλιογραφικές πηγές και το διαδίκτυο συμπλήρωσαν το σχέδιό τους με σχετικά κείμενα.